Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marpo

29. 4. 2007

Rapper, jenž má v Čechách více než výbornou pozici, pomyslný básník, jehož lyrika, obsahující přirovnání, je více než originální, a hlavně velmi všestranný člověk, který se věnuje bojovému umění, thaiské kultuře a dalším humanitním oblastem. A jak sám říká, rád bádá, a proto jeho pseudonym tvoří počáteční znaky celého jména známého badatele, jenž se jmenoval Marco Polo. Jeho pseudonym tedy zní Marpo a nasnadě je otázka, co o něm víte? Pojďme si ho tedy představit.

Píše se leden roku '85 a do rodiny Petřinových se narodí mladý syn Ota, který své jméno podědil po otci, hudebním producentovi Otu Petřinovi. Jeho matka Hana Petřinová má v hudební branži též více než jenom konexe, a tak jablko nepadne daleko od stromu a synáček tak aspiruje stát se v hudbě někým.

Ač jsou rodiče na tuto dobu spíše lépe situováni, dětství prožívá v normální rodině - bydlí v malém domku v Libčicích u Prahy, které jsou v té době proslulé jako "Heroin City". Žije zde více jak polovina obyvatel tmavší pleti, a tak s nimi později budou nevyhnutelné i fyzické konflikty.

Co se týče hudby, jeho nadání se objevilo již zpočátku, když od tří let začal hrát na bicí. Jeho otec ho v tom namísto korekce výchovy více než podporoval, a tak tehdy stěžejním kamenem rodiny pro mladého Otu byla matka, jejíž styl výchovy byl jaksi striktnější.


Z koloběhu rodinného štěstí a pohody však začal vybočovat tehdy, když se v jeho povaze začaly naplno objevovat prvky cholerika. A byť lze o něm říct, že i v dospívajících letech byl slušný, vždy měl v záloze připravenou nějakou tu invektivu nebo rovnou násilnější způsob reakce.

Nastoupil teda na základní školu, kterou za celou docházku změnil celkem 3x, což byla souhra různých aspektů. Jedním z nich byly i bitky, protože vždycky když se pral, stálo ho to kázeňské postihy.

Mění se i jeho muzická orientace - předtím se hodně věnoval Rocku a Hard Rocku, ale teď jakožto starší začal poslouchat rap. Jeho idoly byly ikony jako Tupac nebo Brian Austin Green, a vůně hiphopové kultury byla natolik silná, že se pokusil i o něco vlastního. Zvolil si přezdívku Marpo a šel do boje!

První nahrávky byly spíše různá dema, tapy a další věci, s nimiž asi každý MC začíná. Následovně přišly první "unofficial beefs". Konkrétně se ještě se svýma kámošema začal navážet na zaoceánské rappery přes jedno internetové fórum. Samozřejmě poté přišly na řadu i battly, takže bylo skutečně kde sbírat skillz.

Poté nastupuje na novou školu - obchodní akademii s jazykovým zaměřením a rozšířenou výukou angličtiny a němčiny. Zde se sice už nepere, ale jelikož je vášnivý fanoušek Sparty, občas si to s někým kvůli až příliš spontánním reakcí rozdá na tribuně, čímž si - když se stane slavným - vybude u odpůrců status neonacisty a člověka, který do rapu vnáší násilí.

Jak stále zkouší nahrávat, vystupuje i po klubech, čímž se lidem dostává pod kůži. Musí také změnit svůj styl - nejprve rapoval v angličtině, jelikož čeština se mu zdála jako nezpěvná, avšak nakonec přeci jenom kvůli žádosti fanoušků přechází do mateřského jazyka, a ač není doba rapu tak přívětivá, jeho názory na ní nejsou až zas tak skeptické, jak by se očekávalo.


V českém undergroundu se poměrně se slušným jménem a dobrými zkušenostmi chystá vydat regulérní album, na jehož produkci se má podílet Gipsy. Počin, z něhož jako singl pro rádia vychází skladba ,,Jsem'', kterou v hudebních hitparádách doprovází i videoklip, má poměrně značný úspěch.

Poté, co se tento akt uskuteční, jeho jméno strmě nabírá na úspěchu. Je znám nejen mezi vybranými posluchači, ale pod kůži se dostal v podstatě celé posluchačské základně. Nyní tedy koncertuje, dělá různé akce, snaží se prosadit. Je však mnohými konfrontován, což vede ke spoustě beefů, jako například s Neplatnou Identitou či s Indym ze skupiny Indy&Wich.

Získává si slávu a respekt, a když anoncuje vydání nové desky, nedočkaví jsou nejen fanoušci, ale i řadoví posluchači, kteří stále dokola omílají jeho debut.

"Líbí se mi, že se můžu vyjádřit, líbí se mi, že mě poslouchaj deseti tisíce lidí a sdílej třeba stejnej názor. Baví mě, že k nim můžu promluvit a třeba si z toho něco odnesou," objasňuje na adresu svého vzestupu, jenž se uskutečnil v roce 2005, kdy již první rokem začal studovat vysokou školu právní.

Jeho pohled na studium je také pozitivní, což z Marpa vzhledem k jeho všestranným zálibám možná dělá jakoby renesančního člověka. Nejenom studium, rap a bojové umění totiž naplňují jeho život.


S přívlastkem člověka, který se umí prát a který má zkušenosti s různými bojovými styly, se rozhodne svůj život zasvětit Thajskému boxu (Muay Thai), čímž si získá kontakty s thajskou kulturou. Věnuje se také studování thajštiny, románské kultury a dalších odvětví, což z něj dělá poměrně vzdělaného člověka. A jak sám říká, nestíhá a jeho den je více než přetížený.


Přichází rok 2006 a s ním i akce Rap Fight, kde se bojuje nejprve o 50 000 Kč a s následujícím kolem pak i o sto tisíc. Marpo tuto akci vyhraje a následovně se proti němu kvůli nelibosti jeho výhry postaví boss velké organizace, Abdul 52 z Boom Bapu.

Začíná tak poměrně důležitý beef, a protože Marpo během jednoho léta všechny své spory takříkajíc skoro všechny urovnal, toto do celé české scény vnáší nové elementy. Jamsem Colem a celým Boom Bapem je osočen, že je nacista a že jeho styl se nedá zařadit do Hip-hopu.

"Jde jim o to, že jsem se dřív rval na Spartě a tak… Že jsem prej nácek. Je to píčovina, oni mě obviňujou, že sem nácek, a přitom já dělám s černejma, žlutejma a já nevim s kym ještě," dodává pro Urban Online na obhajobu.


Zanedlouho pod Paranomal Records za produkci Gipsyho vychází další deska - Marpokalypsa - a jako singl vychází pecka ,,Jděte mi z cesty''. Nutno podotknout, že je to první diss track (Marpo dissuje Phata) v Čechách, který měl tak velkou rotaci v rádiích a hranost na televizních stanicích.

Rýmy jako "Chceš bejt drsnej se jménem Daniel, možná budeš dělat reklamy pro Ariel" jsou snad každému notoricky známé. Marpo také na desce objasňuje svůj styl vystupování: "Sralo mě, že tady dřív v rapu byly jenom kytky, laska a teplý hovno. Přitom každej poslouchal americkej rap o střílení, drogách a děvkách. Neříkám, že jsem gangsta, to ani nahodou, ale prostě mám rád tvrdej rap. Jako kultura v Americe je to super, ale nemusím grills a ostatní mrdky. V Čechách je tohleto směšný."


Poté - v roce 2006 - se spolčuje s Black OPS (zahraniční skupina), se kterou vydává mixtape a plánuje udělat i album. Na to vychází pecka ,,Lets Go'', jež je v pořadí jeho třetím promo singlem.

Všechno se rozjíždí na plné obrátky. Nové album s Black OPS, nový kontrakt s nahrávací společností Universal a příprava nového alba. Nesmělé plány a explicitní lyrika předurčují velmi dobrou cestu.

Nuže, ať máte Marpa rádi, nebo ne, je jisté, že sláva, kterou je obdařen, mu patří dle zásluhy. No, řekněte, komu se za tak krátkou dobu podařilo dostat tam, kde je teď on. Kdo za tak krátkou dobu vydal pecku formátu Marpokalypsa?

TEXT-bio: www.marpo.urbanonline.cz

Oficiální stránka: www.mcmarpo.cz

Další stránky: http://prostehiphop.blog.cz/rubriky/marpo